• info@disklinikleri.net
Lamine Diş

Lamine Diş

Lamine Diş

İnsanların dişlerinden kaynaklı estetik kaygılarını gidermek ve onlara güzel bir gülüş sağlamak amaçlı yapılan Lamine diş uygulaması, tedavilerde sıklıkla tercih edilen etkili yöntemlerden biridir. Lamine diş tedavisi, diş eti çekilmesi gibi durumları olan kişilere uygulanmamalıdır. Çene yapısında belirgin bozukluk, gece uykusunda diş sıkma, tırnak ve kalem ısırma gibi alışkanlıklara sahip kişilerde uygulanması önerilmeyen bir tedavidir. Tedavi öncesi bu rahatsızlıklar Botoks gibi yöntemler ile tedavi edilmesi tavsiye edilmektedir.

Lamine Diş Uygulaması Gereken Durumlar Nelerdir?

Lamine diş tedavisi; kırık, aşınmış dişlerde, rengi değişmiş dolguların değişmesi, eğri duran dişlerin düzeltilmesi durumlarında etkili bir tedavi yöntemidir. Diş sorunu yaşayan her yaşta, kadın ve erkek bireylere uyguladığımız lamine diş kaplamaları, birden fazla sebebe dayalı olarak, profesyonel ekiplerin bulunduğu kliniklerde iyi şekilde uygulanmaktadır. Lamine diş tedavisi gereken durumlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır;

 • -Kırılmış ve aşınmış dişlerin tedavisinde,
 • -Ayrık dişlerin aralıklarının kapatılmasında,
 • -Sararmış ve koyulaşmış dişlerin tedavisinde,
 • -Dişlerdeki şekil bozukluğunun düzeltilmesinde,
 • -Eskimiş olan dolguların yenilenmesinde,
 • -Eğrilmiş ve yamulmuş dişlerin düzeltilmesinde,

Dişlerde bulunan bu gibi bozuklukların onarılması, lamine diş kaplaması yaptırılmasını gerekli kılacak sorunlardır. Lamine diş tedavisi nasıl yapılır?

 

Lamine Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lamine diş tedavisi, hastaya konforlu bir süreç eşliğinde uygulanmaktadır. Estetik açıdan doğal görünüm sağlayacak Lamine diş tedavisi için, öncelikle hastanın ağız içi ölçülerinin düzgün bir şekilde alınması gerekir. Bu ölçüler kapsamında model hazırlanarak diş hekimi ve hastanın model üzerinde mutabık olması halinde uygulama aşamasına geçilir.

Hastalara özel olarak hazırlanan, yaprak formunda olan kaplamalar özel bir yapıştırıcı malzeme kullanılarak dişlere yapıştırma işlemi uygulanır. Lamine diş uygulaması sonrası, hasta aynı gün dişlerini kullanmaya devam etmekte ve Lamine diş uygulaması sırasında ağrı ve acı hissi olmamaktadır. Lamine diş ömrü ne kadardır? Kesin bir kullanım ömrü olmamakla birlikte, diş bakımına bağlı olarak 15-20 yıl arasında değişmektedir.

 

Lamine Diş Çeşitleri Nelerdir?

Lamine diş uygulaması, günümüzde üç farklı şekilde gerçekleştirilir. Kompozit lamine, yaprak porselen diş ve yaprak zirkonyum diş çeşitleri hastaların isteğine göre kliniğimizde profesyonel uzman ekibimizle Lamine diş uygulama işlemi yapılmaktadır.

 

 • Kompozit Lamine

Bir diş kaplama tedavi türü olarak bilinir. Diş çarpıklığı, diş eksikliği, dişte renk kaybı gibi durumların giderilmesi amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Adını tedavi de kullanılan kaplamaların materyallerinden almaktadır.

 • Yaprak Porselen Diş

Özel bir diş yapıştırıcısı ile yaprak porselenler dişlere tek tek yapıştırılmaktadır. Gerek duyulan yerler varsa törpüleme işlemiyle yeniden şekillendirilir.

 • Yaprak Zirkonyum

Bu tedavi yöntemi dişi çevreleyerek uygulanan bir restorasyondur. Dişlerin ön yüzeyine uygulanan ve dişe yapıştırılan porselen yapraklar ile minimum madde kaldırma imkanı sağlamaktadır. Yaprak Zirkonyum, renk ve boy olarak arzu edilen şekillerde hazırlanmaktadır. Uygulama sırasında diş etine zarar vermeden dişten az bir doku alınmaktadır.

Bu işlemler yapılmadan önce hastanın ağız ve diş sağlığı durumuna bağlı olarak öncesinde bazı tedavi yöntemlerinin de uygulanması gerekmektedir. Bu duruma bağlı olarak diş tedavi seansları artış gösterebilir. Lamine diş tedavisi normal işlemlerde, 2 yada 3 seansta tamamlanır. 

Lamine Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak son dönemlerde yoğun bir şekilde kullanılan Lamine diş işlemi, birden fazla avantaj sağlamaktadır. Son derece doğal bir görünüm elde ederken doğru renk tercihi ile de gerçek dişlerde ayırt edilmeyecektir. Genel olarak Lamine diş tedavisinin avantajları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • -Lamine porselenlerde renk değişimi olmaz,
 • -Güçlü ve sağlam bir yapıya sahip,
 • -Estetik açıdan ideal olan bir kaplama yöntemi,
 • -Tüm dişlere uygulanma zorunluluğu olmaz,
 • -Kırılmaya karşı dayanıklılık gösterir,
 • -Pürüzsüz yapısı ile daha rahat kullanım sağlar,
 • -Gerçek diş ile ayırt etmek mümkün olmaz,
 • -Germe ve çekme kuvvetine karşı dirençli bir yapıya sahip,

Lamine Diş Fiyatları Ne Kadar?

Lamine diş fiyatı,  tedaviyi yapacak olan hekim ve diş kliniklerinin çalıştıkları laboratuvar kalitesine göre değişmektedir. Ancak 2023 yılı lamine diş adet fiyatı 4000-7000 TL arasında değişmektedir.

Lamine Diş

(Ortalama Puan ve 0 Değerlendirme)